Stan surowy zamknięty – gdzie szukać oszczędności bez kompromisów na jakości
Koszt budowy domu do stanu surowego zamkniętego to około 1/3 wszystkich kosztów związanych z procesem budowy. Obecnie inwestorzy muszą się zmagać z rosnącymi w szybkim tempie cenami materiałów, co sprawia, że częściej szukają oszczędności. Jak tanio osiągnąć stan surowy zamknięty? Ile na wykończenie domu do tego etapu potrzebujesz? Na czym można zaoszczędzić bez kompromisów na jakości? Zapraszamy do lektury!
Czym jest stan surowy zamknięty?
Stan surowy zamknięty to jeden z etapów budowy domu. Poprzedza go stan surowy otwarty, w którym powstaje ogólny zarys budynku (ściany nośne, strop i dach, komin, w niektórych przypadkach również schody wewnętrzne). Budowa stanu surowego zamkniętego obejmuje też:
- dokończenie konstrukcji nośnej,
- montaż okien, drzwi zewnętrznych, bramy garażowej,
- wykończenie dachu poprzez montaż jego docelowego pokrycia.
Etap może też uwzględniać montaż rynien, obróbki blacharskie w obrębie dachu i budowę wewnętrznych ścian działowych. Kluczowe jest w tym przypadku zamknięcie budynku w celu ochrony wnętrza przed działaniem czynników atmosferycznych. Dlatego zaleca się wykonanie tego etapu prac przed nadejściem zimy.
Czytaj też: Jakie okna wybrać do domu pasywnego? Poradnik dla inwestora oraz: Okna w domu energooszczędnym ? co jest najważniejsze przy zakupie, montażu i eksploatacji?
Jaki jest koszt budowy domu do stanu surowego zamkniętego?
Ile w kontekście budowy całego domu kosztuje stan surowy zamknięty? Jaki procent kosztów generuje? Według ekspertów pochłania ok. 30% budżetu, a więc naprawdę sporo. Konkretny koszt budowy domu do stanu surowego zamkniętego jest oczywiście niemożliwy do określenia bez znajomości jego parametrów i użytych technologii. Ponadto ceny zmieniają się obecnie bardzo szybko. Dlatego koszt budowy domu 100m2 do stanu surowego zamkniętego może się znacząco zmienić w czasie zaledwie kilku miesięcy.
Może się wydawać, że przy tak podstawowych elementach budowy trudno szukać oszczędności. Tańsza realizacja niektórych prac i to bez kompromisów w zakresie jakości jest jednak możliwa. Trzeba tylko wiedzieć, jak podejść do tej kwestii. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, na czym i w jaki sposób można zaoszczędzić.
Doprowadzenie domu do stanu surowego zamkniętego pochłania średnio ok. 1/3 całego budżetu budowy. Warto wiedzieć, gdzie można szukać oszczędności na tym etapie.
Stan surowy zamknięty – ile na wykończenie?
Wiele osób interesuje również koszty wykończenia domu od stanu surowego zamkniętego lub stanu deweloperskiego (obejmującego wykończenie elewacji oraz wylewek, tynków, niezbędnych instalacji i montaż grzejników) do stanu nadającego się do zamieszkania. Tutaj dokonanie szacunków jest jeszcze trudniejsze, ponieważ ceny poszczególnych materiałów wykończeniowych i robocizny mogą być bardzo zróżnicowane. Przykładowo meble do kuchni mogą kosztować zarówno kilka, jak i kilkadziesiąt tysięcy złotych. Podobnie jest ze sprzętem AGD, armaturą do łazienki czy wykończeniem podłóg. Wielu inwestorów zdaje sobie przy tym sprawę, że nie warto oszczędzać za wszelką cenę na materiałach. Wyższa jakość, która zazwyczaj wiąże się z wyższą ceną, przekłada się na lepszą trwałość i brak problemów z eksploatacją. Reszta to już kwestia indywidualnego poczucia estetyki. Tutaj też zwykle nie warto iść na kompromisy. Najważniejsze, aby w nowym domu dobrze Ci się mieszkało.
Stan surowy zamknięty – na czym można zaoszczędzić?
Przy doprowadzaniu budynku do stanu surowego zamkniętego najlepiej szukać oszczędności w elementach takich jak okna, drzwi czy bramy garażowe. Nie chodzi tu jednak o wybór najtańszych produktów, które zazwyczaj mają gorsze parametry i są mniej trwałe. Z całą pewnością nie warto też oszczędzać na montażu ? dokonany przez fachowców jest niezbędny do prawidłowego działania tych elementów i zachowania ich sprawności na długi czas. Na oknach, drzwiach i bramach można zaoszczędzić mądrze, wiedząc, co wpływa na ich finalne ceny. Na co zwrócić uwagę?
- Warto pomyśleć o kosztach zakupu i montażu okien już na etapie wyboru lub tworzenia projektu domu. Okna w nietypowych kształtach i wymiarach są wykonywane na zamówienie, co podnosi ich ceny. Najlepiej też wybierać standardowe kolory ram ? są one tańsze i dostępne od ręki.
- Można też rozważyć montaż stałych przeszkleń (nieotwieranych okien) w niektórych miejscach. W wielu pomieszczeniach wystarczy jedno otwierane okno, które jest niezbędne do zapewnienia optymalnej wentylacji. Montaż pozostałych w formie stałych przeszkleń może Ci zapewnić spore oszczędności. Takie okna mają ponadto smuklejsze ramy, dzięki czemu prezentują się nowocześnie i wpuszczają do pomieszczeń więcej światła.
- Drobne oszczędności pomoże też uzyskać rezygnacja ze zbędnego podziału okien w niektórych miejscach. Wariant jednoskrzydłowy jest bowiem tańszy niż dwuskrzydłowy.
- W przypadku elementów takich jak okna czy bramy garażowe znaczenie może mieć termin, w którym dokonujesz zakupu. Największy popyt na tego typu elementy występuje w ciepłych miesiącach. Wówczas terminy realizacji są dłuższe, a ceny nieco wyższe. Jesienią i zimą można za to trafić na atrakcyjne promocje.
Warto również wiedzieć, dlaczego zawsze warto kupować drzwi okna czy bramy z montażem. Wybór takiej całościowej usługi pozwala na zastosowanie preferencyjnej stawki VAT (8%) do całości ceny, a więc zarówno kosztów materiałów, jak i kosztów robocizny. Kupując drzwi, okna czy bramę bez montażu, należy zapłacić 23% VAT. Jednym prostym ?trikiem? można więc zaoszczędzić aż 15% ich ceny! Ponadto przy wyborze jednego wykonawcy dla różnych elementów istnieje możliwość negocjacji cen, co może zapewnić dodatkowe obniżenie kosztów budowy stanu surowego zamkniętego bez absolutnie żadnych kompromisów w zakresie jakości.
Czeka Cię w najbliższym czasie budowa domu? Izoplast pomoże Ci zakończyć stan surowy zamknięty, oferując zarówno wysokiej jakości okna, jak i drzwi czy bramy wraz z montażem i preferencyjną stawką VAT. Sprawdź nasze realizacje i przekonaj się, jak już wkrótce może wyglądać Twój dom.