Pakiet szybowy w oknach aluminiowych ? jak wybierać?
Obecnie kupując nowe okna, na pewno nie można narzekać na brak dostępnych opcji. Ogrom rozwiązań i parametrów bywa jednak przytłaczający. Dotyczy to np. konstrukcji szyb. Obecnie najpopularniejsze są okna dwuszybowe i trzyszybowe. Co to dokładnie znaczy? Czym jest pakiet szybowy i jaki warto wybrać, decydując się na okna aluminiowe? Sprawdź!
Czym jest pakiet szybowy?
Co oznacza dość tajemniczo brzmiące wyrażenie ?pakiet szybowy?? W ten sposób określa się w zasadzie wszystkie szyby montowane w oknach. Wszystko dlatego, że praktycznie nie stosuje się już pojedynczych tafli szkła. Obecnie standardowe okna mają dwie, trzy lub w najnowocześniejszych i najdroższych modelach nawet cztery tafle szkła. Takie rozwiązanie zapewnia znacznie lepszą izolację i wytrzymałość. Poszczególne szyby są od siebie oddzielone tzw. ramką dystansową, a przestrzeń między nimi (tzw. komora) jest wypełniona gazem szlachetnym. Wszystko to ma na celu zapewnienie jak najlepszych parametrów użytkowych okna.
Czytaj również: Okna aluminiowe czy PVC ? które wybrać do domu? Porównanie
Pakiet szybowy ? dlaczego jest to tak ważne?
Wiesz już, czym jest pakiet szybowy. Zanim zaczniesz się zastanawiać, jaki wybrać, warto wiedzieć, dlaczego jest to tak istotne! Z racji tego, że szyba powierzchniowo tworzy największą część okna, sposób jej wykonania jest niezwykle znaczący dla jego parametrów. Są one związane przede wszystkim z izolacją termiczną, a także bezpieczeństwem, przenikaniem światła oraz izolacją akustyczną. Za jakie wskaźniki odpowiadają pakiety szybowe? Oznaczenia, na które należy zwracać uwagę, to:
- U (lub Ug)? współczynnik przenikalności cieplnej określający, ile ciepła przenika przez szybę;
- g? całkowita przepuszczalność energii słonecznej;
- L (lub Lt)? transmisja światła;
- RW ? izolacyjność akustyczna.
Jakie powinny być wartości tych współczynników? Cóż, w znacznej mierze jest to kwestia indywidualna. Większość nabywców poszukuje jak najlepszych parametrów w zakresie izolacyjności termicznej i akustycznej. Wówczas należy szukać okien z możliwie jak najniższą wartością współczynnika Ug ? im wyższa, tym więcej ciepła przedostaje się przez szybę.
Natomiast w przypadku wskaźnika RW należy szukać jak najwyższych liczb. Oznacza on bowiem w decybelach, o jaką wartość szyba jest w stanie zredukować hałas. Obecnie standardowe okna redukują hałas o ok. 30 dB. Zdarza się jednak również, że pakiet szybowy zapewnia redukcję hałasu o ponad 40 dB.
Przepuszczalność energii słonecznej i transmisja światła to parametry, które należy dobierać indywidualnie, między innymi w zależności od miejsca montażu okien. Warto bowiem pamiętać, że podczas gdy wyższa wartość tych wskaźników jest korzystna zimą (więcej światła i ciepła pochodzącego ze słońca w domu), latem może stanowić problem (który oczywiście można rozwiązać za pomocą odpowiednich przesłon okiennych).
Pakiety trzyszybowe są zdecydowanie szczelniejsze od tych dwuszybowych. Oznacza to mniejsze ilości ?uciekającego? z domu ciepła zimą i łatwiejsze zachowanie przyjemnej temperatury latem. Efektem jest też mniejsze zużycie energii do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń.
Pakiet 3-szybowy kontra 2-szybowy ? jakie są różnice?
Im więcej szyb i komór pomiędzy nimi, tym ?cieplejsze? okna. Jakie dokładnie są różnice pomiędzy pakietami szybowymi?
Konstrukcje 2-szybowe, w które obecnie najczęściej wyposażone są standardowe okna, zapewniają całkiem przyzwoitą izolację. Dokładne parametry przenikalności ciepła zależą od wielu czynników, w tym między innymi od sposobu konstrukcji, rodzaju użytego szkła i dodatkowych rozwiązań stosowanych przez producenta. Średnio wskaźnik ten ma jednak wartość od 1 do 1,3 W/(m2K). W połączeniu z wysokiej jakości ?ciepłymi? ramkami (np. z PVC) może to zapewnić wysoki komfort użytkowania i satysfakcjonującą oszczędność energii. Zestawienie pakietu dwuszybowego z ramą aluminiową może jednak nie zapewniać satysfakcjonujących wyników.
Pakiet 3-szybowy zazwyczaj oferuje wyraźnie lepsze parametry. Średnio współczynnik przenikania ciepła wynosi od 0,5 do 0,8 W/(m2K). Dostępne są również pakiety o jeszcze niższej przenikalności ciepła! Sprawia to, że potrójne szyby są niezastąpione w domach o konstrukcjach pasywnych. Warto przy tym zaznaczyć, że według aktualnych regulacji prawnych wartość współczynnika przenikalności cieplnej Uw (dla całych okien) nie może przekroczyć wartości 0,9 W/m2K w nowo budowanych domach. Pakiet 3-szybowy na pewno pomoże osiągnąć te wartości, szczególnie w miejscach, w których montowane są okna aluminiowe.
Czytaj również: Okna panoramiczne ? co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz
Jakie okna do domu ? dwu- czy trzyszybowe?
Wybór pakietu szybowego zależy w znacznej mierze od indywidualnych preferencji. Istotne jest też umiejscowienie budynku (np. strefa klimatyczna) oraz samego okna (np. strona świata). Budżet również może mieć duże znaczenie, gdy wybierasz pakiet szybowy. Cena wariantu trzyszybowego jest wyraźnie wyższa. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jest to jednorazowy wydatek, który pomoże obniżyć zużycie energii, a tym samym korzystnie wpłynie na wysokość rachunków. To szczególnie istotne w domach jednorodzinnych. W nowo budowanych obiektach pakiet 3-szybowy jest w zasadzie konieczny, m.in. ze względu na przepisy budowlane. Wymieniając okna w mieszkaniu, warto dobrze się zastanowić nad wariantem pakietu szybowego. Okna 3-szybowe sprawdzą się najlepiej tam, gdzie rozliczenie ogrzewania odbywa się na podstawie faktycznego zużycia energii. Jeśli jednak rozliczasz się wyłącznie na podstawie powierzchni mieszkania, dobrze sprawdzą się tańsze okna 2-szybowe. Bardzo ważne jest również dopasowanie profili okiennych i pakietu szybowego ? razem powinny tworzyć nowoczesną konstrukcję o starannie dobranych parametrach.
Kupujesz okna? Warto je zamówić bezpośrednio u producenta. Dzięki temu możesz liczyć na fachową poradę i dobrać zarówno okna na wymiar, jak i pakiety szybowe zgodne z Twoimi oczekiwaniami. Co więcej, wówczas istnieje możliwość dowolnej konfiguracji szyb, np. absorpcyjnych, refleksyjnych, antywłamaniowych, dźwiękochłonnych itd. Chcesz dowiedzieć się więcej lub skorzystać z profesjonalnej pomocy? Zapraszamy do kontaktu z Izoplast!