Ocieplenie poddasza pianą czy wełną ? wady i zalety obu rozwiązań
Do niedawna nie przykładano do tego tak wielkiej wagi, ale obecnie odpowiednia izolacja termiczna domu to kwestia kluczowa dla większości inwestorów. Dotyczy to całości budynku ? również poddasza, przez które, gdy jest nieocieplone, ?ucieka? wiele energii. Zastanawiasz się, co jest lepsze: ocieplenie poddasza pianką czy wełną? Sprawdź nasze zestawienie zalet i wad tych metod.
Ocieplenie poddasza wełną mineralną
Wełna mineralna to bardziej tradycyjny materiał w zestawieniu, stosowany jako izolacja od lat i doskonale znany zarówno fachowcom, jak i ich klientom. Jest on produkowany ze sztucznych, modyfikowanych chemicznie włókien mineralnych.
Ocieplenie poddasza wełną zaleca się wykonywać dwuwarstwowo, umieszczając ja zarówno pomiędzy krokwiami, jak i pod nimi. Wymaga to dość dużej precyzji, ponieważ materiał spełnia należycie swoją funkcję tylko wtedy, gdy jest odpowiednio dociśnięty do powierzchni.
Wełna mineralna do ocieplenia poddasza ? zalety
Dlaczego wełna mineralna do ocieplenia poddasza jest tak popularna? Ponieważ ma sporo zalet! Przede wszystkim ma bardzo dobre właściwości izolacyjne. Zakup materiału o współczynniku przewodzenia lambda (?) wynoszącym zaledwie 0,030 W/(m?K) nie powinien stanowić najmniejszego problemu, a jest to bardzo dobry wynik, co pozwala uzyskać spore oszczędności energii w budynku. Należy jednak zwrócić uwagę na ten parametr, ponieważ niektóre wełny mają współczynnik przewodzenia o wartości nawet 0,045 W/(m?K). Ponadto ocieplenie dachu wełną niesie za sobą następujące korzyści:
- zabezpieczenie przeciwogniowe ? wełna mineralna jest niepalna i może wytrzymać ekspozycję nawet na temperatury rzędu kilkuset stopni Celsjusza, co pomaga chronić dom przed wyniszczającym pożarem;
- izolacja akustyczna ? materiał bardzo dobrze tłumi dźwięki przedostające się przez dach i ogranicza pogłos, zapewniając domownikom znacznie większy komfort;
- niski koszt ? ocieplanie wełną poddasza jest tańsze niż ocieplanie pianą.
Jest to również trwały materiał, który może zapewniać skuteczną izolację przez wiele lat. Konieczny jest jednak jego prawidłowy montaż, który nie jest łatwy.
Wełna mineralna do ocieplenia poddasza ? wady
Nie jest to jednak nieskazitelny materiał na poddasze. Ocieplenie wełną ma również pewne wady. Największym zagrożeniem jest nieprawidłowy montaż ? wówczas izolacja może być nieszczelna i nietrwała. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na jej:
- wrażliwość na zawilgocenia ? jest to materiał, który dość łatwo chłonie wilgoć i może powodować powstawanie grzybów czy pleśni;
- duży ciężar ? ocieplanie wełną poddasza stanowi spore obciążenie dla konstrukcji, co w niektórych przypadkach może być problematyczne;
- pylenie ? to kwestia, która pojawia się przede wszystkim podczas montażu, już ułożona wełna zasadniczo nie pyli, ale jest raczej niezalecana do domów zamieszkiwanych przez osoby wrażliwe na te kwestie (astmatyków i alergików).
Ponadto ocieplenie wełną może być zachęcającym kąskiem dla kun. Szkodniki nierzadko lubią się nią pożywiać, zagnieżdżając się na poddaszu i niszcząc skuteczność izolacji. Czy może zatem lepsze będzie ocieplenie poddasza pianą PUR? Zanim zdecydujesz, zapoznaj się z zaletami i wadami tego materiału.
Izolacja dachu pianą PUR
Produkt znany jako piana PUR to spieniony poliuretan nanoszony metodą natryskową. Jest to pewnego rodzaju nowość na rynku, która stale zyskuje na popularności. Po nałożeniu na powierzchnię piana PUR wchodzi w reakcję chemiczną z zawartym w powietrzu dwutlenkiem węgla, zwiększając swoją objętość. Dzięki temu termoizolacja natryskowa jest bardzo szczelna ? materiał dokładnie wypełnia wszystkie zakamarki.
Piankę PUR nanosi się specjalnym pistoletem, a po kontakcie z powietrzem substancja natychmiast pęcznieje. Dzięki temu wypełnia wszelkie zakamarki i zapewnia szczelną, jednolitą izolację bez mostków termicznych.
Ocieplenie poddasza pianą PUR ? zalety
Największą zaletą, jaką ma piana PUR na dach, jest wspomniana już wyjątkowa szczelność wykonanej izolacji. To materiał, który doskonale wypełnia każdą szczelinę, niezależnie od miejsca, w którym jest nanoszony. Ocieplenie pianką poddasza to jednak również inne zalety, takie jak:
- łatwa i szybka aplikacja ? preparat jest nanoszony specjalnym pistoletem i natychmiastowo pęcznieje, samoistnie wypełniając szczeliny; popełnienie jakiegokolwiek błędu jest w tym przypadku bardzo trudne, a sam proces trwa krótko (ocieplenie poddasza użytkowego można wykonać w jeden dzień);
- doskonałe właściwości termoizolacyjne – współczynnik lambda (?) dla pianki wynosi w zależności od jej rodzaju ok. 0,023-0,029 W/(m?K) (piana zamkniętokomórkowa) lub 0,036-0,040 W/(m?K) (piana otwartokomórkowa), co zapewnia skuteczną izolację termiczną;
- paroprzepuszczalność i odporność na wilgoć ? izolacja natryskowa dachu na pewno nie będzie gromadzić wilgoci i tworzyć środowiska do rozwoju grzybów czy pleśni;
- lekkość ? waga pianki, szczególnie tej otwartokomórkowej, jest znikoma, dlatego ocieplenie poddasza użytkowego tym materiałem nie obciąży konstrukcji dachu;
- trwałość ? piana jest bardzo trwała, w przypadku niektórych producentów objęta nawet 25-letnią gwarancją.
Warto też wiedzieć, że izolacja z pianki nie jest szczególnie kusząca dla gryzoni. Niweluje też szczeliny, przez które niekiedy przedostają się do wnętrz. Ponadto piana PUR, mimo iż w przeciwieństwie do wełny nie jest szczególnie ceniona ze względu na swoje właściwości akustyczne, również w znacznym stopniu ogranicza słyszalność dźwięków dochodzących do wnętrza przez dach.
Sprawdź też: Dom bez mostków termicznych ? możliwe?
Ocieplenie poddasza pianą PUR ? wady
Izolacja natryskowa dachu również ma pewne wady. To przede wszystkim:
- cena ? ocieplenie pianką poddasza może kosztować nawet dwa razy więcej niż ocieplenie go wełną;
- brak możliwości demontażu ? raz nałożonej pianki w zasadzie nie można zdjąć; warto jednak wiedzieć, że popełnienie błędów przy jej montażu jest w zasadzie niemożliwe;
- konieczność profesjonalnej aplikacji ? piankę na duże powierzchnie mogą nanosić tylko fachowcy, co może być wadą dla osób budujących dom metodą gospodarczą.
Ponadto osoby wykonujące izolacje natryskowe muszą stosować kombinezony ochronne ze względu na zagrożenie dla dróg oddechowych oraz oczu. Domownicy nie powinni korzystać z pomieszczenia nawet przez 72 godziny. Dotyczy to szczególnie osób zmagających się z chorobami układu oddechowego.
Przeczytaj również: Ciepły montaż okien – czy zawsze warto w niego inwestować?
Jak wykonać ocieplenie poddasza ? wełną czy pianką?
A zatem jak wykonać ocieplenie poddasza ? wełną czy pianką? Decyzja zależy od tego, co jest najważniejsze dla inwestora. Jeśli przystępna cena, izolacja akustyczna lub np. niepalność ? warto rozważyć ocieplenie dachu wełną. W pozostałych przypadkach lepiej może się sprawdzić izolacja natryskowa dachu. Należy pamiętać, że wymaga to większej inwestycji, ale efekty utrzymują się przez wiele lat.
Chcesz dowiedzieć się, czy ocieplenie poddasza pianą PUR jest dla Ciebie? A może masz dodatkowe pytania na temat tej technologii? Zapraszamy do kontaktu z naszymi pracownikami. Chętnie udzielimy Ci wszelkich informacji!