Nowoczesne ocieplenie poddasza ? jak zaoszczędzić na kosztach energii nawet 60%?
Dobrze wykonana termoizolacja dachu to podstawa, jeżeli zależy Ci na uchronieniu się przed dużymi stratami ciepła. Warto pamiętać, że tą drogą może uciekać nawet 25% energii! To straty, które pociągają za sobą poważne konsekwencje finansowe, zwłaszcza w obliczu kolejnych podwyżek gazu i prądu. Sposobem na uniknięcie niepotrzebnych wydatków może być ocieplenie dachu pianką. Zobacz, dlaczego i ile dzięki temu zaoszczędzisz.
Nowoczesne ocieplenie poddasza, czyli jakie?
Nieocieplony dach i poddasze oznaczają wysokie ryzyko. Jest ono związane zarówno z kolosalnymi stratami energii, jak i zagrożeniem pojawieniem się tam wilgoci, a w konsekwencji ? pleśni oraz grzyba. Dlatego warto zadbać o jak najskuteczniejszą izolację termiczną dachu. Podstawa to wybór odpowiedniego materiału ociepleniowego. Jaki powinien być? Spoglądając na możliwości, jakie daje dzisiejszy rynek materiałów budowlanych, od termoizolacji dachu można wymagać:
- niskiego współczynnika przenikania ciepła, który utrzyma się na jednakowym poziomie przez długie lata,
- wysokiej odporności na działanie wilgoci i łatwego odprowadzania wody,
- łatwości montażu,
- niskiej podatności na tworzenie się szkodliwych nalotów, np. pleśni i grzyba,
- atrakcyjnego stosunku jakości do ceny,
- dobrego zabezpieczenia na wypadek wybuchu pożaru,
- ?lekkości? ? tak aby izolacja stropodachu nie obciążyła nadmiernie jego konstrukcji.
Co zatem wybrać? Wbrew pozorom, stosowana od lat wełna mineralna może nie być najlepszym wyjściem.
Wełna mineralna do izolacji dachów a mostki termiczne
Wiele osób wybiera wełnę mineralną jako ocieplenie poddasza od wewnątrz. To dobrze znany i łatwo dostępny materiał, najczęściej stosowany w formie płyt montowanych pomiędzy oraz pod krokwiami. Jednak czy na pewno można go uznać za nowoczesne ocieplenie poddasza?
Trzeba pamiętać, że wełna mineralna:
- może być trudna do zamontowania, zwłaszcza przy bardziej skomplikowanej konstrukcji dachu, a dotarcie z ociepleniem do każdego zakamarka połaci może być poważnym wyzwaniem;
- stwarza ryzyko pojawiania się tzw. mostków termicznych, a więc miejsc, przez które powietrze będzie się przedostawać do wnętrza, ponieważ nie napotka na odpowiednio wysoki opór. Najczęściej pojawiają się one na łączeniach pomiędzy płytami wełny oraz na ich styku z konstrukcją dachu;
- może zawilgotnieć, a gdy to się stanie, nie odzyska w pełni swoich własności termoizolacyjnych. W efekcie ocieplenie poddasza straci swoją pierwotną skuteczność;
- będzie obciążać konstrukcję dachu;
- może wraz z upływem czasu mieć coraz mniejszą skuteczność izolacji akustycznej i termicznej ? warto pamiętać, że gwarancja producentów na ten produkt nie przekracza zazwyczaj 5 lat.
Z tych powodów coraz więcej osób poszukuje alternatywy dla wełny mineralnej na dachu. Jedną z chętnie wybieranych opcji jest pianka PUR do ocieplenia dachu. Tę metodę termoizolacji poddasza można bez wahania uznać za nowoczesną.
Wykonanie ocieplenia dachu pianką PUR ? dlaczego to nowoczesne rozwiązanie?
Pianka PUR (poliuretanowa) to nowoczesny materiał służący m.in. do wykonywania termoizolacji dachu. W tym przypadku eksperci zalecają stosowanie otwartokomórkowej piany o bardzo niskim poziomie absorpcji wody. Te wymagania spełnia pianka H2Foam Lite kanadyjskiej marki ICYNENE, za pomocą której termoizolację wykonuje Izoplast. Nasz wybór nie był przypadkowy ? to jeden z najbardziej innowacyjnych materiałów, który został przetestowany w roli izolacji termicznej dachu na 5 kontynentach, w bardzo zróżnicowanych warunkach klimatycznych.
Dowiedz się więcej: Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową – piana pianie nierówna… Jak wybrać najlepszą?
Skuteczna izolacja termiczna dachu na lata
Testy izolacji wykonanej z wykorzystaniem pianki H2Foam Lite potwierdzają, że budynki, które zostały prawidłowo ocieplone za jej pomocą, uzyskują bardzo wysoką szczelność, na poziomie n50<0,6. Oznacza to, że spełniają kryteria budownictwa pasywnego.
Producent deklaruje jej współczynnik przewodnictwa ciepła na poziomie ? = 0,038. I chociaż niektóre warianty wełny osiągają ten parametr na poziomie deklarowanym 0,03, to przy jego określaniu nie jest uwzględniany 25-letni efekt starzenia. Za to na pianę ICYNENE producent daje aż 25-letnią gwarancję.
Tak korzystny współczynnik przewodnictwa ciepła na lata, w połączeniu z brakiem ryzyka powstania mostków termicznych, oznacza potężne oszczędności w kontekście ogrzewania budynku. Szacuje się, że mogą one sięgać nawet 60%.
Prawidłowo nałożona piana izolacyjna eliminuje praktycznie do zera ryzyko powstawania mostków termicznych.
Bezpieczeństwo użytkowania
Piana PUR jest materiałem palnym, ale samogasnącym i nierozprzestrzeniającym ognia. Generuje również znikome ilości szkodliwego dymu na wypadek ewentualnego pożaru. Ponadto jest bezpieczna dla alergików, ponieważ nie powoduje powstawania pleśni i innych szkodliwych nalotów.
Znikoma wchłanialność wody
Piany ICYNENE mają nasiąkliwość wodą na poziomie 0,3 kg/m2, co jest najniższą wartością na rynku. To ważne, ponieważ skuteczne odprowadzanie wilgoci przedłuża trwałość termoizolacji i zapobiega rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów.
Ile kosztuje ocieplenie dachu pianką H2Foam Lite?
Pianka PUR jako termoizolacja dachu to rozwiązanie, które jest opłacalne w długofalowej perspektywie.
- Zapewnia skuteczną izolację termiczną i akustyczną na bardzo długi czas (gwarancja 25 lat!).
- Jest mało podatna na uszkodzenia i pęknięcia oraz nie kurczy się ani nie opada ? przez to nie będzie wymagała konserwacji ani wymiany, co wiązałoby się z dodatkowymi kosztami.
- Skutecznie zmniejsza zapotrzebowanie budynku na ciepło nawet do 60%.
To powoduje, że inwestycja w nią jest opłacalna. A co z samą ceną izolacji dachu pianką? Koszt może Cię pozytywnie zaskoczyć. Aby dowiedzieć się, ile wydasz na wykonanie takiego ocieplenia dla poddasza swojego domu, skontaktuj się z naszymi ekspertami. Przygotujemy bezpłatną, niezobowiązującą wycenę, która pozwoli Ci podjąć świadomą decyzję.