Ile trwa i jaki jest koszt wymiany okien w starym domu?
Budynki powstałe kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat temu mają swój urok. Jednak kiedy chcesz je wyremontować, pojawiają się wyzwania. Jednym z nich może być wymiana okien w starym domu. Z jakim kosztem trzeba się liczyć? O jakie kwestie techniczne należy zadbać? Ile potrwają prace? Oto, co warto wiedzieć na ten temat.
Wymiana okien w starym domu ? jak się do niej przygotować?
Okna w starszych budynkach to jeden z newralgicznych elementów, o których wymianę warto zadbać w pierwszej kolejności. Powód jest bardzo prosty: okna starego typu nie odpowiadają nowoczesnym wymaganiom w kwestii właściwości izolacyjnych. Oznacza to, że dom z taką stolarką jest narażony na bardzo poważne straty ciepła, przekraczające nawet 25-30%.
Sęk w tym, że wymiana okien w domu starego typu wymaga dobrego przemyślenia ? choćby z uwagi na to, że techniki budowlane przed kilkunastu czy kilkudziesięciu laty były inne. To oznacza, że trzeba wziąć pod uwagę:
- wyzwania związane z demontażem starych okien ? stare mury mogą być bardziej podatne na kruszenie, dlatego trzeba się z nimi obchodzić ostrożniej,
- potrzebę bardziej ?inwazyjnego? przygotowania otworów okiennych ? prace będą szerzej zakrojone, zwłaszcza jeśli wcześniej były zamontowane drewniane okna kasetowe starego typu,
- konieczność uwzględnienia zaleceń instrukcji konserwatora zabytków, pod warunkiem, że budynek został wpisany do rejestru zabytków ? w takiej sytuacji prawdopodobnie trzeba będzie jak najprecyzyjniej odtworzyć wygląd starej stolarki, a uzyskanie zgody na poszerzenie otworów okiennych może być problematyczne.
Myśląc o estetyce okien do starego domu, warto zadbać o ich dopasowanie do stylu budynku. Na przykład przełamanie architektury secesyjnej kamienicy z wykorzystaniem minimalistycznych i designerskich profili może? okazać się dość niefortunne. Dlatego jeszcze przed wykonaniem prac warto przedyskutować dobór odpowiednich okien z ekspertami.
Przy wymianie okien w drewnianym domu nie trzeba wyłącznie polegać na stolarce z drewna. Równie dobrze sprawdzą się te aluminiowe, a nawet PVC ? pod warunkiem wysokiej jakości oraz odpowiednio dobranego wykończenia ram.
Przeczytaj też: Błędy przy montażu okien, których lepiej unikać
Koszt wymiany okien w domu jednorodzinnym starego typu ? od czego zależy?
O ile wymiana okien w starym domu jednorodzinnym rzadko wymaga uzyskania zgody od konserwatora, o tyle nadal może się okazać większym wydatkiem niż ten ponoszony przy budowie nowego obiektu. Dlaczego? Przede wszystkim, dlatego że:
- zazwyczaj lepszym wyborem do budynków starszego typu są okna inne niż drewniane, np. okna aluminiowe lub PCV. Te pierwsze charakteryzuje między innymi bardziej nowoczesny wygląd, dzięki któremu elewacja modernizowanego obiektu może zyskać naprawdę designerski sznyt. Jednak są droższe niż profile PCV. Inwestorzy, których ogranicza budżet, ale jednocześnie nie chcą rezygnować z wyjątkowych walorów estetycznych stolarki, mogą skorzystać z rozwiązania pośredniego ? na przykład plastikowe okna eXtremo Elegante mają wąski profil, który do złudzenia przypomina profil aluminiowy. Może to być dobry pomysł, jeśli planowana jest wymiana okien w starym drewnianym domu ? tak połączysz dobrą cenę, świetny design i bezkompromisową szczelność;
- często pojawia się konieczność wykonania szerzej zakrojonych prac montażowych ? związanych np. z koniecznością poszerzenia otworów okiennych lub ich opracowaniem po usunięciu okien skrzynkowych.
Mimo to, nadal jest to inwestycja, która szybko się zwróci. Nowe okna do starego domu pozwolą ograniczyć straty ciepła, przez co będziesz płacić mniej za jego ogrzewanie.
Czynnikami, które wpływają na ostateczny koszt wymiany okien w starym domu, są również:
- wielkość poszczególnych okien,
- ich liczba,
- wybrany typ szyb ? do budynków zabytkowych często wybierane są te o podwyższonej klasie ochrony antywłamaniowej, np. P4.
Wycenę uzyskasz, kontaktując się z naszym specjalistą. To najprostszy sposób na to, aby poznać konkretną cenę za wymianę okien w Twoim budynku. Informację możesz otrzymać bez żadnych zobowiązań.
Ile trwa wymiana okna do starego domu?
Proces wymiany okien w domu składa się z kilku etapów.
- W pierwszej kolejności specjaliści dokonują pomiarów otworów okiennych i oceny warunków technicznych w montażu. Ustala się też, jakie parametry mają mieć nowe okna i ewentualnie planuje poszerzenie otworów okiennych.
- Następnie ? jeśli jest taka konieczność ? dochodzi do uzgodnienia zmian z konserwatorem zabytków. To ostatnie zadanie może potrwać do 30, a czasem nawet do 60 dni.
- Kolejny etap to demontaż starych okien ? prace z tym związane doświadczona ekipa wykona w ciągu jednego dnia, pod warunkiem że nie ma poważnych wyzwań związanych ze stanem murów.
- Czas opracowania otworów okiennych jest uzależniony od tego, jakie prace będą wykonane ? np. przy poszerzaniu tej przestrzeni może być potrzebnych nawet kilka godzin. Trzeba też pamiętać, że materiały wykorzystane do wykonania zadania mogą potrzebować czasu na związanie się.
- Posadowienie i zamontowanie nowych okien to zadanie, którego wykonanie może potrwać ok. 1-2 h, chociaż trzeba pamiętać, że np. duże przeszklenia będą montowane nieco wolniej.
Do tego trzeba także doliczyć czas na montaż parapetów oraz ewentualnego dodatkowego wyposażenia, np. rolet zewnętrznych.
To też może Cię zainteresować: Ciepły montaż okien – czy zawsze warto w niego inwestować?
Zasadniczo ? prace związane z wymianą okien w starym domu nie powinny potrwać dłużej niż 1-2 dni. Jednak szacunkowy czas ich trwania zależy od tego, ile elementów będzie wymienianych. Dlatego konkretną informację otrzymasz od firmy, która przeprowadzi prace. Dzięki temu będziesz się mógł do nich przygotować.
Potrzebujesz porady przy wymianie okien w starym domu? Chcesz wiedzieć, ile będzie kosztować? Zadzwoń lub napisz, a szybko uzyskasz wszystkie potrzebne informacje!