Brama garażowa segmentowa – popularne i wygodne rozwiązanie
Brama garażowa segmentowa – budowa i cechy charakterystyczne
Brama garażowa segmentowa zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznej budowie. Jest zbudowana z ułożonych równolegle paneli (segmentów) połączonych specjalnymi zawiasami. Panel najczęściej są wykonywane z ocynkowanej blachy stalowej pokrytej powłoką ochronną i dekoracyjną. Wewnątrz zazwyczaj znajduje się pianka poliuretanowa zapewniająca dobrą izolację termiczną i akustyczną. Tradycyjnie bramy garażowe segmentowe zbudowane są z poziomych segmentów i otwierają się do góry. Istnieje jednak również możliwość montażu bramy bocznej, składającej się z pionowych paneli i otwieranej poziomo.
Segmentowa budowa sprawia, że otwieranie i zamykanie bramy nie wymaga dużej ilości wolnego miejsca przy otworze wjazdowym. Brama mocowana jest po jego wewnętrznej stronie wzdłuż prowadnic, po których porusza się skrzydło. Prowadnice tradycyjnej bramy segmentowej montowane są pod sufitem (wymaga to co najmniej ok. 10 cm nadproża). W przypadku bram bocznych montuje się je wzdłuż ściany. Wszystko to sprawia, że montaż bramy garażowej segmentowej, niezależnie od jej wariantu, nie ?zabiera? dużej ilości przestrzeni użytkowej garażu. Pozwala też bez obaw parkować przy samym wjeździe, ponieważ brama otwiera się pionowo do góry lub poziomo w bok.
Brama garażowa segmentowa z napędem – wygodna obsługa
Najczęściej wybieranym wariantem jest brama garażowa segmentowa z napędem i zdalnym sterowaniem. Zapewnia to najwygodniejszą obsługę. Wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk na pilocie, aby brama otworzyła się automatyczne. Segmenty skrzydła są wówczas podnoszone kolejno na linkach i przesuwając się na rolkach, chowają się pod sufitem garażu. Przy odpowiednim doborze siłownika czas otwierania bramy nie jest długi, co zapewnia komfortowe użytkowanie. Oczywiście każda brama garażowa segmentowa z napędem jest wyposażona również w system awaryjnego, ręcznego otwierania, na wypadek np. awarii prądu.
Warto zaznaczyć, że najkorzystniejszy jest jednoczesny zakup napędu i bramy garażowej segmentowej. Montaż wykonany przez fachowca również powinien wchodzić w skład takiego pakietu. Pozwala to uzyskać najlepszą cenę, a przy tym pewność dobrego doboru elementów.
Brama garażowa segmentowa – cicha i ciepła
Wybierając bramę do przydomowego garażu, warto zwrócić uwagę na parametry związane z izolacyjnością termiczną i akustyczną. Dobre ocieplenie wjazdu zapobiega stratom energii i pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania budynku. Izolacja akustyczna zapewnia natomiast większy komfort użytkowania. Bramy garażowe segmentowe renomowanych producentów bez problemu spełniają te warunki. Warto wybrać model z wypełnieniem z pianki poliuretanowej, która stanowi znakomite ocieplenie bramy garażowej segmentowej i bardzo dobrze tłumi dźwięki.
Przeczytaj także: Jak i do czego dobrać kolor bramy garażowej?
Bramy garażowe segmentowe – odpowiednie do każdego garażu
Bramy garażowe segmentowe można montować w niemal każdym garażu. Jedynym warunkiem w przypadku klasycznego wariantu jest wolne miejsce pod sufitem (długość prowadnic odpowiada mniej więcej wysokości bramy). Wymagają jedynie niewielkiego nadproża (jego minimalna wysokość to ok. 10 cm). Jednocześnie oferują zaś dużo zalet.
Dzięki temu, że brama garażowa segmentowa przy otwieraniu porusza się w prostej linii (najczęściej pionowo do góry), świetnie nadaje się np. do garażu, którego wjazd znajduje się w linii ogrodzenia. Sprawdzi się także wszędzie tam, gdzie znajduje się krótki podjazd. Będzie odpowiednia zarówno do małych, jak i do dużych garaży. Mało jest sytuacji, w których nie sprawdzi się brama garażowa segmentowa. Wymiary tego typu konstrukcji mogą być w zasadzie dowolne ? w garażach na dwa samochody często montuje się podwójne bramy segmentowe. Są one używane także w budynkach przemysłowych ? mogą być stosowane zarówno do szerokich, jak i do wysokich wjazdów.
Brama garażowa segmentowa – dopasowana do stylu domu
Nie da się również zaprzeczyć, że brama garażowa to rodzaj wizytówki domu. Jest to element o dużej powierzchni, znajdujący się zazwyczaj od frontu budynku. Dlatego jego wygląd ma duże znaczenie. Bramy garażowe segmentowe stwarzają bardzo szerokie możliwości wykończenia. Powierzchnia segmentów może imitować fakturę drewna. Może być też gładka i pomalowana na niemal dowolny kolor. Czasami stosuje się też dekoracyjne wykończenie kasetonowe lub przeszklenia. Dzięki temu można bez trudu dopasować wygląd bramy garażowej do charakteru budynku i swojego stylu!